מעונות יום

שתף מאמר

רשת מעונות היום "התחלה חכמה" של החברה למתנס"ים הינה רשת מעונות יום קהילתיים הפועלת החל משנת 2001 בכ-70 יישובים ברחבי הארץ.

מאז הקמתה שואפת הרשת לעבודה חינוכית, התפתחותית איכותית, שבבסיסה העמדת המעון כמרכז חינוך ותרבות לילדים, להוריהם, למשפחתם ולקהילה כולה תוך שותפות מלאה במעשה החינוכי.

הגישה החינוכית-

עבודת רשת התחלה חכמה מושתתת על הגישה האקולוגית- התפתחותית הנקראת גם גישת רג'יו אמיליה לפיה- "דברים על הילדים ועבור הילדים נלמדים רק מהילדים". על פי גישה זו נתפס החינוך בגיל הרך כהתאמה התפתחותית לצרכיו ויכולותיו של הילד לשם מימוש ופיתוח כישוריו. גישה זו מבוססת על התאמה לנורמות התפתחות והתאמה לכל פרט בקבוצה, תוך יצירת איזון ביניהם. בגישה זו הדגש העיקרי אינו על תכנים או על תוצרים. הדגש הוא על התפתחות של יכולות וכישורים של הפרט והבאתם לידי מימוש, כאשר התוכן הוא רק אמצעי למימוש יכולותיו ההתפתחותיות של הילד בתחומים השונים: קוגניטיבי, רגשי-חברתי, שפתי ומוטורי, תוך הנחה כי יש דרכים רבות ומגוונות לרכישת הידע.

על פי גישה זו, איכות המסגרת החינוכית היא תוצר של איכות היחסים המתפתחים בין כלל השותפים למסגרת, יחסים אישיים, יחסים עם המרחב הפיזי והתכנים ויחסים עם ההקשר הסביבתי-תרבותי.

הבנת הקשר המשפחתי-קהילתי הכרחית ליצירת איכות חינוכית. באמצעות החיבור בין שותפיו של הילד- ההורים והמחנכת בעשייה החינוכית וקהילתית, ישמש המעון עולם התנסויות בטוח ומוגן עבור הילד ויאפשר לו לחוות חוויות חדשות ומוכרות ולספק לו כלים והזדמנויות להתפתחות יצירתית ואינטלקטואלית.

דיאלוג מכובד עם הילד, מיצוי מלא של כל שלב התפתחותי בקצב אישי ומשתנה, הכרה בצרכים אינדיבידואליים ובנטיות אישיות יביאו לרכישת ביטחון של הילד בעצמו ובסובב אותו ולהתפתחות עתידית מיטבית.

תזונה-

התפריט במעון היום נבנה בשיתוף משרד הבריאות בהתחשב בצרכים התפתחותיים של ילדים בגיל הרך. במעון מוגשת ארוחת צהריים בשרית על מנת לספק לילד את כל מרכיבי המזון הדרושים להתפתחות תקינה. המזון טרי, כשר ומבושל במעון מדי יום.

שעות פעילות המעונות-

א-ה 07:00-16:00

ו וערבי חג 07:00-13:00

קיימת אפשרות להארכת יום הלימודים בימים א-ה בשעה נוספת, עד השעה 17:00. כרוך בתוספת תשלום של 250 ש"ח לחודש, בהתחייבות לשנה מלאה. מותנה במספר נרשמים מינימאלי.

צוות המעון- צוות המעון מקצועי ומיומן בעבודה עם ילדים בגיל הרך. הצוות מקבל הדרכה חינוכית, התפתחותית שוטפת במהלך שנת הלימודים על ידי אנשי מקצוע של רשת "התחלה חכמה" של החברה למתנס"ים.