מה שחדש בנוער

טקס אות הפעיל המצטיין במעורבות חברתית לשנת תשע"ט


00:00 30.11.-0001 שתף כתבה
נוער

"מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?", הפזמון המוכר הוא לא רק שיר יפה של רוני דלומי אלא דרך חיים עבור חבורת נערים אידיאליסטים עם ברק בעיניים שעושים משהו בשביל מישהו אחר באופן כמעט יומיומי.

מי שמשוטט ברשתות החברתיות פייסבוק ואינסטגרם באזורנו, וודאי נתקל בתקופה האחרונה בפרסום שכותרתו "הכירו את.." המספר על נער/ה שמיועדים להצטיינות על פעילות התנדבותית משמעותית בקהילה, חבורת הנערים והנערות הללו אלו הם המצטיינים במעורבות חברתית לשנת תשע"ט.

לא בכדי, אגף הנוער שלנו החליט לחתום את שבוע הנוער בטקס חגיגי להוקרת בני נוער פעילים ומעורבים בתחום הערכי- חברתי,  נתיבות מאז ומתמיד חרטה על דגלה את החינוך לערכים כאחד המדדים החשובים לחינוך איכותי.
בטקס המכובד שהתקיים ביום חמישי האחרון קיבלו שלושה עשר מצטיינים מהתיכונים ותנועות הנוער הוקרה על פעילותם למען הקהילה אשר מהווה דוגמא ומופת לכלל בני הנוער, וכן תלמידי היסודיים קיבלו הוקרה על פרויקטים מצטיינים. החיבור בין תלמידי היסודי לעל יסודי מתרחש על מנת לייצר דמות בוגר משמעותי בקרב הילדים הצעירים, יצירת מודל להזדהות של תלמיד שתורם לחברה ולקהילה. המצטיינים שקיבלו הוקרה על פעילותם בתחומי הדרכה בתנועות הנוער, סיוע למוגבלים, קשישים, ילדים ועוד הינם: נעה בן נעים, שירה חדד, תהילה אלמליח, פבל זינואגה, שמעון באייב, אפיק מחבוש, עדי דהן, חן לוי, נועם חדד, חן אמביי, חנה מושקטין, עמית מן ואופק פרץ.

הטקס השנה נפתח בהתרגשות מיוחדת במינה, בני הנוער בחרו להעניק אות יקירת הנוער לגברת סילבייה אנדרייבה, יו"ר ארגון ניצולי השואה בנתיבות, על פעילותה למען הקהילה ועל החיבור בין הנוער לדור הוותיק ולניצולי השואה בפרט.
האולם היה מלא מפה לפה בכ- 400 תלמידי יסודי, תיכון, צוותים חינוכיים, צוותי תנועות הנוער ומשפחות נרגשות , כולם כאחד הריעו והתרגשו מנערים ונערות שנותנים מעצמם, מתנדבים ותורמים לזולת ולחברה.

מינהל החינוך ואגף הנוער העידו כי מלאכת בחירת המצטיינים הייתה קשה ולא פשוטה כלל, לדבריהם ישנם בני ובנות נוער רבים המתנדבים באופן משמעותי , תדיר ורציף ותורמים רבות מזמנם וכשרונם לטובת החברה בעיר.

בוועדה המקדימה שקיימו במינהל החינוך לקראת מעמד מרגש זה, נשמעו סיפורם האישי של שלושה עשר בני נוער שמה שמאפיין אותם זאת חתירה למצוינות בכל תחומי החיים, מצוינות ערכית ולימודית יחד.  בני נוער שרוצים להיות 100% בהכל, לא בוחרים באחת האפשרויות- לדאוג לעצמם או לדאוג לאחרים, אלא בוחרים בשני הדברים גם יחד, משקיעים בחברה, תורמים מעצמם שעות רבות למען הקהילה, ובד בבד דואגים לעתידם ומשקיעים כיום בלימודים ברמה הגבוהה ביותר.

מצטיינים מכל בית ספר תיכון ומכל תנועת נוער קיבלו בטקס אות הוקרה, הוועדה העירונית בחרה מצטיין אחד אשר יעלה לייצג את נתיבות במחוז דרום.
המצטיין הנבחר הוא התלמיד אופק פרץ מהישיבה התיכונית דרכא בנתיבות שמתנדב בתנועת בני עקיבא בהדרכת חניכים צעירים, רכז חוגי סיירות קק"ל של הישיבה, אחראי ומוביל חב"ד לנוער ומארגן פעילויות התנדבותיות בקהילה. מנהל הישיבה התיכונית הרב יחיאל מלכה מעיד שאופק לא משאיר את ההתנדבות לעצמו, אלא דואג לסחוף אחריו חברים נוספים לעשייה, השפעתו על חבריו בישיבה התיכונית מתבטאת ב"סיירת אופק", קיר שהישיבה מקדישה לפעילותו ההתנדבותית שאליה מצטרפים תלמידים נוספים.
אופק סיפר על תחושותיו בעקבות ההוקרה בהצטיינות עירונית: "אני נרגש וגאה לייצג את כלל מצטייני העיר במחוז דרום, מבחינתי העשייה למען הקהילה הפכה לדרך חיים שנותנת לי לעיתים יותר משאני נותן לאחרים, בזכות הנתינה אני חש סיפוק רב"

אמא של אופק, בת שבע פרץ התקשתה להסתיר את התרגשותה מהמעמד: "אני רוצה להודות לעיריית נתיבות ואגף הנוער על היוזמה החשובה להוקרת המצטיינים בתחום הערכי- חברתי, ההוקרה מעצימה את בני הנוער וגורמת להתנדבות ותרומה לקהילה להיות דבר נחשב חברתית בקרב הדור הצעיר"

התלמידים המצטיינים עלו לבמה לקבלת אותות הוקרה, חבריהם לכיתה ולתנועות הנוער הריעו, עמדו לכבודם, הניפו שלטים והעניקו זרי פרחים, יחד עם משפחות המצטיינים שהתקשו להסתיר את הדמעות לנוכח התרגשותם מיקיריהם.

אין ספק שהילדים והנוער בנתיבות תורמים ושותפים ליצירת חברת מופת, כמו שאמר בן גוריון ראש ממשלת ישראל הראשון: "הנוער בימינו יעצב דמות האדם בישראל – על ידי חיי מופת." 

 

 

כתבות נוספות לנוער

אירועים לנוער

לכל האירועים